Click to enlarge
Back to products
Blackstar ID:CORE20CV3 20w Stereo Digital Guitar Combo Amp w/USB Connectivity
SKU: ID-CORE20CV3
Available on back-order
Intuitive Controls & Deep Editing
• Patented ISF control allows you to infinitely adjust the response of the tone control network.
• Free Architect software for deep editing and patch sharing online.
Incredible Sound
Easy Recording
• Small in size, but delivers huge tones from a cool-looking compact amp.
• Direct to device recording and livestreaming made easy using a TRRS 3.5mm cable for input/output live streaming to a compatible device (i.e. iPhone, Android phone)
Take Anywhere
• There’s a unique recessed handle on the rear for easy carrying.
SPECIFICATION
ID:CORE V3 STEREO 10 ID:CORE V3 STEREO 20 ID:CORE V3 STEREO 40
Power 10W (2x5W Super Wide Stereo) 20W (2x10W Super Wide Stereo) 40W (2x20W Super Wide Stereo)
Tap Tempo Y Y Y
Patch Locations 6 Patches 6 Patches 6 Patches
Cab Rig Speaker Simulator and Headphone Output Y Y Y
Line In / Streaming Y Y Y
Tuner Y Y Y
USB Y Y Y
Footswitchable N Y Y
Speaker 2 x Blackstar 3″ 2 x Blackstar 5″ 2 x Blackstar 6.5″
SKU: ID-CORE20CV3 Categories: Electric Combo Amps, Electric Guitar Amps, Guitar & Bass Amps
Share:
  • Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Related products
Blackstar DEBUT-10E Electric Guitar Amplifier at Anthony's Music Retail, Music Lesson & Repair NSW
Quick view
Blackstar DEBUT-10E Electric Guitar Amplifier
Guitar & Bass Amps, Electric Guitar Amps, Electric Combo Amps
Pre Order Now
Available on back-order
Sold out
Boss Katana KTNART2 Artist MKII Guitar Amplifier 1×12″ 100W at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Quick view
Boss Katana KTNART2 Artist MKII Guitar Amplifier 1×12″ 100W
Guitar & Bass Amps, Electric Guitar Amps, Electric Combo Amps, Guitar Combo Amplifiers
Read more
Out of stock
Sold out
Boss Katana KTNHEAD2 Head MkII Guitar Amplifier Head 100W at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Boss Katana KTNHEAD2 Head MkII Guitar Amplifier Head 100W
Read more
Out of stock
Boss KTN2122 Katana 100/212 MkII 2 x 12″ Guitar Amplifier 100W at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Boss KTN2122 Katana 100/212 MkII 2 x 12″ Guitar Amplifier 100W
Guitar & Bass Amps, Electric Combo Amps, Guitar Combo Amplifiers
Boss KTN502 Katana 50 MKII Guitar Amplifier 50w
Guitars, Guitar & Bass Amps, Electric Guitar Amps, Electric Combo Amps, SALE
Laney GS212IE 2 x 12″ GS Series Guitar Cab 160 Watts
Electric Guitar Amps, Electric Combo Amps, Guitars
Line 6 Spider V 120 MkII 1×12″ Guitar Amp Combo With Over 200 Amps, Cabs & Effects (120W) at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Line 6 Spider V 120 MkII 1×12″ Guitar Amp Combo With Over 200 Amps, Cabs & Effects (120W)