Click to enlarge
First Lessons Pedal Steel Bk Online Audio at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Back to products
Blackstar ID:CORE10CV3 10w Stereo Digital Guitar Combo Amp w/USB Connectivity
SKU: ID-CORE10CV3
Available on back-order
Intuitive Controls & Deep Editing
• Patented ISF control allows you to infinitely adjust the response of the tone control network.
• Free Architect software for deep editing and patch sharing online.
Incredible Sound
Easy Recording
• Small in size, but delivers huge tones from a cool-looking compact amp.
• Direct to device recording and livestreaming made easy using a TRRS 3.5mm cable for input/output live streaming to a compatible device (i.e. iPhone, Android phone)
Take Anywhere
• There’s a unique recessed handle on the rear for easy carrying.
SPECIFICATION
ID:CORE V3 STEREO 10 ID:CORE V3 STEREO 20 ID:CORE V3 STEREO 40
Power 10W (2x5W Super Wide Stereo) 20W (2x10W Super Wide Stereo) 40W (2x20W Super Wide Stereo)
Tap Tempo Y Y Y
Patch Locations 6 Patches 6 Patches 6 Patches
Cab Rig Speaker Simulator and Headphone Output Y Y Y
Line In / Streaming Y Y Y
Tuner Y Y Y
USB Y Y Y
Footswitchable N Y Y
Speaker 2 x Blackstar 3″ 2 x Blackstar 5″ 2 x Blackstar 6.5″
SKU: ID-CORE10CV3 Categories: Electric Combo Amps, Electric Guitar Amps, Guitar & Bass Amps
Share:
  • Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Related products
Quick view
Blackstar ID:CORE40CV3 40w Stereo Digital Guitar Combo Amp w/USB Connectivity
Guitar & Bass Amps, Electric Guitar Amps, Electric Combo Amps
Pre Order Now
Available on back-order
Sold out
Quick view
Boss NEXSTAGE Nextone Stage Guitar Amplifier Combo 1×12″ (40 Watt)
Guitar & Bass Amps, Electric Guitar Amps, Electric Combo Amps, Guitar Combo Amplifiers
Read more
Out of stock
Bugera V55 Vintage 55W Tube Guitar Amplifier Combo 12-Inch Speaker at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Bugera V55 Vintage 55W Tube Guitar Amplifier Combo 12-Inch Speaker
Add to cart
1 in stock
Sold out
Laney Mini Lionheart 3 Watt Mini Amp at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Laney Mini Lionheart 3 Watt Mini Amp
Electric Combo Amps, Guitars
Read more
Out of stock
Laney Mini Stereo Ironheart Mini Amp at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Laney Mini Stereo Ironheart Mini Amp
Electric Combo Amps, Guitars, Specials
Add to cart
1 in stock
Line 6 Micro Spider IV Battery Powered Guitar Amplifier
Line 6 Spider V 30 MkII Guitar Amp Combo With Over 200 Amps Cabs & FX 1×8″ Speaker (30W) at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Line 6 Spider V 30 MkII Guitar Amp Combo With Over 200 Amps Cabs & FX 1×8″ Speaker (30W)