Click to enlarge
Back to products
Blackstar ID:CORE20CV3 20w Stereo Digital Guitar Combo Amp w/USB Connectivity
SKU: ID-CORE20CV3
Available on back-order
Intuitive Controls & Deep Editing
• Patented ISF control allows you to infinitely adjust the response of the tone control network.
• Free Architect software for deep editing and patch sharing online.
Incredible Sound
Easy Recording
• Small in size, but delivers huge tones from a cool-looking compact amp.
• Direct to device recording and livestreaming made easy using a TRRS 3.5mm cable for input/output live streaming to a compatible device (i.e. iPhone, Android phone)
Take Anywhere
• There’s a unique recessed handle on the rear for easy carrying.
SPECIFICATION
ID:CORE V3 STEREO 10 ID:CORE V3 STEREO 20 ID:CORE V3 STEREO 40
Power 10W (2x5W Super Wide Stereo) 20W (2x10W Super Wide Stereo) 40W (2x20W Super Wide Stereo)
Tap Tempo Y Y Y
Patch Locations 6 Patches 6 Patches 6 Patches
Cab Rig Speaker Simulator and Headphone Output Y Y Y
Line In / Streaming Y Y Y
Tuner Y Y Y
USB Y Y Y
Footswitchable N Y Y
Speaker 2 x Blackstar 3″ 2 x Blackstar 5″ 2 x Blackstar 6.5″
SKU: ID-CORE20CV3 Categories: Electric Combo Amps, Electric Guitar Amps, Guitar & Bass Amps
Share:
  • Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Related products
Sold out
Boss Katana KTNART2 Artist MKII Guitar Amplifier 1×12″ 100W at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Quick view
Boss Katana KTNART2 Artist MKII Guitar Amplifier 1×12″ 100W
Guitar & Bass Amps, Electric Guitar Amps, Electric Combo Amps, Guitar Combo Amplifiers
Read more
Out of stock
Sold out
Quick view
Boss KTN502 Katana 50 MKII Guitar Amplifier 50w
Guitars, Guitar & Bass Amps, Electric Guitar Amps, Electric Combo Amps, SALE
Read more
Out of stock
Laney GS212IE 2 x 12″ GS Series Guitar Cab 160 Watts
Electric Guitar Amps, Electric Combo Amps, Guitars
Laney Mini Lionheart 3 Watt Mini Amp at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Laney Mini Lionheart 3 Watt Mini Amp
Electric Combo Amps, Guitars
Laney Mini Supergroup 3 Watt Mini Amp at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Laney Mini Supergroup 3 Watt Mini Amp
Electric Combo Amps, Guitars, Specials
Line 6 SPIDER Jam 75W Jam-Along Guitar Amp at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Line 6 SPIDER Jam 75W Jam-Along Guitar Amp
Line 6 Spider V 120 MkII 1×12″ Guitar Amp Combo With Over 200 Amps, Cabs & Effects (120W) at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Line 6 Spider V 120 MkII 1×12″ Guitar Amp Combo With Over 200 Amps, Cabs & Effects (120W)
Line 6 Spider V 30 MkII Guitar Amp Combo With Over 200 Amps Cabs & FX 1×8″ Speaker (30W) at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Line 6 Spider V 30 MkII Guitar Amp Combo With Over 200 Amps Cabs & FX 1×8″ Speaker (30W)