Home PA Live Sound Microphones Wireless Microphones NUX NXB10DUAL Dual Vlog System
Back to products
NUX NXB10DUAL Dual Vlog System
SKU: NXB10DUAL
1 in stock
* Recommended: Please stay 2m (6-feet) away from the WIFI router for the best performance.
Features:
2.4 GHz Broadcast – interference free
24-bit / 44.1kHz audio signal quality
Less than 5ms latency
Super lightweight & mini compact designed to clip & go
Transmitter features a built-in Omnidirectional Electret Condenser microphone
Up to 100-feet (30m) distance at open air areas
Specifications:
Sound Quality: 24-bit / 44.1 kHz Hi-Resolution Sound Quality
Frequency Response: 50Hz – 20kHz
Latency: Less than 5ms
Range: Up to 100-feet (30m) line-of-sight
Dynamic Range: 96db
Operating Band: 2.4GHz
THD + Noise: < 0.2% @1KHz
Built-in Battery Capacity (TX & RX): 400mAh/3.7V
Maximum Input Level (3.5mm TRS): 100mVrms (-20dBV)
Battery Run Time: Up to 4 hrs
Microphone on TX: Omnidirectional Electret Condenser microphone
Maximum Sound Pressure Level: 110dB SPL
Dimensions: TX/RX – 51mm (L) x 42mm (W) x 13mm (H)
Weight: TX/RX – 28g each
SKU: NXB10DUAL Categories: Microphones, Wireless Microphones
Share:
  • Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Related products
Quick view
Australasian 162 Heavy Duty Butterfly Microphone Clip Holder
Microphones, Mic Accessories
Add to cart
11 in stock
CPK 175 13″ Gooseneck at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
Quick view
CPK 176 19″ Gooseneck
Microphones, Mic Accessories
Add to cart
2 in stock
CPK GM94 Pro Microphone Pop Filter at Anthony's Music Retail, Music Lesson and Repair NSW
CPK GM94 Pro Microphone Pop Filter
10 in stock